Dla kogo prowadzimy zajęcia edukacyjne?
W okresie maj-czerwiec bardzo popularne są wyjścia z dziećmi na zajęcia edukacyjne w plenerze. Szczególnie tuż przed zakończeniem roku szkolnego wszyscy szukają pomysłów na ciekawą wycieczkę klasową. Również my odczuwamy co roku to zapotrzebowanie i od połowy czerwca prowadzimy praktycznie codziennie lekcje edukacyjne w pasiece. Najczęściej naszymi gośćmi są klasy 1 do 3 szkoły podstawowej. Czasami tematem ochrony zapylaczy interesują się również gimnazja, czy szkoły ponadpodstawowe. Szczególnie popularne są zajęcia prowadzone dla kółek ekologicznych oraz kółek miłosników przyrody. Czasami warsztaty w pasiece są połączone z zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez pracowników działu edukacji Sląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Zachęcamy do rezerwacji terminów eko-warsztatów w naszej pasiece na rok 2018!
Im bliżej końca roku szkolnego, tym większe jest zainteresowanie naszymi zajęciami edukacyjnymi. Dlatego bardzo często terminy dogodne dla szkół są już wcześniej zarezerwowane. Prowadzimy więc już zimą możliwość rezerwacji terminu warsztatów. Prosimy o kontakt pod adres: pasieka@pasiekaedukacyjna.pl oraz o podanie dogodnego terminu, godziny, ilości dzieci oraz ich wieku.
Szczegółowe informacje o warsztatach oraz formularz rezerwacyjny znajdują się na stronie: Edukacja / Warsztaty dla szkół i przedszkoli – Szczegóły.
Długość i tematyka zajęć edukacyjnych
Długość pojedynczej lekcji wynosi 1 godzinę. W tym przewidujemy czas na przebranie się w stroje pszczelarskie, krótkie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa w pasiece oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie: O nas / Dlaczego edukujemy – Szczegóły.

Ilość uczestników warsztatów przy ulach
Jedna grupa warsztatowa przebywająca w pasiece przy ulach może liczyć maksymalnie 30 osób. W przypadku większych wycieczek dzielimy się na kilka grup. Przeważnie jest to autokar z ok. 50 uczniami. Dzielimy się wtedy po równo – 2 grupy po 25 osób.
W trakcie lekcji w pasiece druga grupa ma czas na zwiedzanie Ślaskiego Ogrodu Botanicznego, odwiedzenie kawiarni, wiezy widokowej oraz placu zabaw.
Koszt warsztatów w pasiece

Przebieg zajęć przy ulach
- Przebranie się w pszczelarskie stroje ochronne (UWAGA! Dzieci powinny mieć ze sobą stroje z długim rękawem)
- Krótkie przedstawienie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania w pasiece
- Rozpalenie podkurzacza, przygotowanie sprzętu pszczelarskiego
- Otwarcie ula
- Przegląd nadstawki z miodem – wyjaśnienie jak pszczoły wytwarzają miód, przedstawienie jak wygląda nakrop oraz dojrzały miód
- Otwarcie gniazda ula
- Wyciągnięcie tzw. ramki pracy, zaprezentowanie budowy dzikich plastrów
- Przedstawienie różnic pomiędzy pszczołą robotnicą, trutniem, strażniczką, świtą oraz matką pszczelą
- Pokazanie jaj oraz larw pszczelich, wyszukanie wygryzających się młodych pszczół
- Wyszukanie matki pszczelej – królowej
- Wyjaśnienie czym jest pierzga, propolis, mleczko pszczele