Jak rozwija się pszczelarstwo miejskie w Warszawie?
We wrześniu 2014 roku Warszawscy radni zdecydowali, że reguły dotyczące hodowli pszczoły miodnej w Warszawie zostają złagodzone. Miejscy partyzanci, którzy do tej pory ukrywali swoje pasieki w mieście, wreszcie mogli odetchnąć.
Tymczasem pierwsza pasieka miejska w Warszawie – i być może w Polsce – stanęła na dachu hotelu Regent w roku 2011. Pasieka stoi do dziś i daje nawet i 500kg miodu rocznie.
Pierwszym bankiem, który zdecydował się w roku 2016 na instalację uli na dachu jest Deutsche Bank. Stacjonujące tam pszczoły mają dostęp do terenów Pola Mokotowskiego, Łazienek Królewskich, Filtrów i ogródków działkowych. Jak chwalą się przedstawiciele banku: Pasieka Deutsche Bank jest jedną z najwyżej położonych pasiek miejskich w Polsce. Do końca nie dało się przewidzieć jak pszczoły poradzą sobie z wysokością i dużym nasileniem wiatru. Okazuje się jednak, że nawet tak wysoka kondygnacja, jaką jest 11-piętrowy biurowiec nie wpływa negatywnie na pracę pszczół. Dwa dotychczasowe miodobrania z dwóch uli przyniosły ok. 90 kg miodu. Dla porównania średnia ilość miodu odwirowana z jednego ula wynosi w Polsce ok. 16 kg na cały sezon, a w wyspecjalizowanych pasiekach do 35 kg.
Ule miejskie są również w Warszawie na innych dachach,
Są to między innymi:
- Pałacu Kultury (niższa część z Teatrem Studio)
- Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
- kamienicy przy Marszałkowskiej
- hotelu Regent Warsaw (dawny Hyatt)
- biurowca Eurocentrum Office Complex w Al. Jerozolimskich
- CH Arkadia
- Galerii Mokotów
- Galerii Wileńska
- Orco Tower przy Chałubińskiego.

Pszczelarium – pasieki miejskie
Wszelkie rekordy pod względem opieki nad pasiekami miejskimi – nie tylko w Warszawie – bije firma Pszczelarium. Agnieszka i Kamil Baj od kilku lat rozwijają sieć pasiek miejskich jednocześnie bardzo popularyzując ten rodzaj pszczelarstwa. Do końca roku 2017 liczba uli obsługiwanych tą firmę sięgnęła niemal setki.
Najwyżej położona pasieka Pszczelarium to 27 piętro biurowca w samym centrum Warszawy – Central Tower.
Łączna liczba pasiek miejskich Pszczelarium w samej Warszawie sięgnęła 21 pod koniec roku 2017. Oprócz tego stale rozwijają sieć pasiek miejskich w innych miastach Polski, m.in. w Katowicach i Sopocie.
Pierwsze ule miejskie Pszczelarium postawiło w 2014 r. kiedy zmieniało się prawo dotyczące pszczelarstwa miejskiego w Warszawie.

Średnio w ciągu roku pobierane jest ok. 20 kg miodu z jednego ula. Jednak, jak zaznacza Kamil Baj: miód nie jest dla nas najważniejszy i staramy się go odbierać jak najrzadziej.
Poza zbiorem miodu z pasiek Pszczelarium organizuje warsztaty edukacyjne i pokazy, które odwiedza kilkaset osób rocznie – dorośli i dzieci. Prowadzone są również gościnie szkolenia np. w Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.