Dlaczego edukujemy

Image module

Cel, misja, zadanie...

delimiter image

Dlaczego edukujemy

Pszczelarstwo to nasze hobby, pasja i sposób na życie. Darzymy pszczoły ogromnym szacunkiem, a ginięcie zapylaczy traktujemy jako spory problem dla przyszłości Świata jaki znamy. Chcemy więc zarażać Was tą wspaniałą pasją, pokazać jak żyją pszczoły, co robią, co im zawdzięczamy i zademonstrować pracę pszczelarza.

Layer
Czy pszczoły potrzebują ludzi?

Nie!

To ludzie potrzebują pszczół...zapylaczy...owoców...warzyw...miodu...

Co chcemy Wam pokazać?

Jak żyją pszczoły...
Gdzie mieszkają, co robią...
Pokazujemy co to jest pasieka, jak wygląda ul i z jakich elementów się składa. Omawiamy budowę gniazda pszczelego wewnątrz ula i pokazujemy je dzięki przeszklonym elementom. Demonstrujemy jak wygląda współczesny ul, tradycyjny leżak oraz uliki weselne. Pokazujemy poidło pasieczne i sposoby pojenia pszczół. Obserwujemy pracę zbieraczek, wypatrujemy strażniczek, trutni oraz rabusi.
Image module
Image module
Bezpieczeństwo w pasiece...
Przygotowanie do otwarcia uli.
Omawiamy jak zachować się w pasiece, zakładamy stroje ochronne, oglądamy niezbędne wyposażenie pszczelarza. Rozpalamy podkurzacz i omawiamy jego zadanie. Następnie przechodzimy do pasieki, gdzie rozpoczynamy przegląd rodzin pszczelich.
Życie wewnątrz ula.
Skład rodziny, podział zadań, budowa gniazda.
Omawiamy podział ról… pokazujemy robotnice, zbieraczki, karmicielki, woszczarki, czerw otwarty, czerw zamknięty oraz wygryzające się młode pszczoły. Przy odrobinie szczęścia obserwujemy świtę królowej oraz samą pszczelą królową.
Image module
Image module
Kim jest pszczela matka?
I czy tak wspaniałe jest życie królowej pszczół?!
Być może pszczela matka wcale nie ma tak łatwego życia? Zobaczycie pszczelą królową z bliska, a my opowiemy Wam jaka trudna jest jej praca, ile jaj dziennie składa i czy pszczoły jej słuchają.
Proces zapylania roślin...
i jak istotne jest to dla człowieka.
Omawiamy jak powstaje owoc i co by było, gdyby wyginęły zapylacze. Pokazujemy pszczoły znoszące pyłek do ula. Zastanawiamy się co możemy zrobić, aby ratować zapylacze.
Image module
Image module
Jak powstaje miód...
oraz inne produkty pszczele
Niektóre dzieci dowiadują się po raz pierwszy w życiu, że miód produkują pszczoły. Pokazujemy i omawiamy również inne produkty pszczele, takie jak wosk, propolis, mleczko pszczele. pierzga. Zdarzyło się również, że dziecko po raz pierwszy w życiu skosztowało miodu właśnie u nas.. i to miodu prosto z plastra!
Pszczoła to nie osa!
Dlaczego boimy się pszczół?
Omawiamy różnice pomiędzy pszczołom a osą, pokazujemy budowę żądła i wyjaśniamy dlaczego pszczoła wcale nie chce nas użądlić.
Image module
Image module
Leniwe życie trutnia...
a może jednak one też czemuś służą?
Bez trudu odnajdujemy leniuchy wewnątrz ula i obserwujemy jak karmią je pszczoły. Zastanawiamy się, czy są one do czegoś potrzebne i czy pszczelarz powinien pozbywać się ich z ula. Nie zabraknie też głaskanie samego pana trutnia. Czasem nawet znakujemy naszych królewiczy kolorowymi opalitkami przyklejając je do grzbietu.
Co robią pszczoły zimą?
Opowiemy, a nawet pokażemy... i to w środku mroźnej zimy!
Śpią, a może grają w karty wewnątrz ula? Przyjdź i zobacz… dzięki naszemu szklanemu ulowi zobaczysz na własne oczy, co robią pszczoły zimową porą. Wszystko to dokładnie omówimy i wyjaśnimy dlaczego to tak niebezpieczna pora roku dla tych owadów.
Image module