Ogólnodostępne, bezpłatne warsztaty rodzinne

Ogólnodostępne i bezpłatne zajęcia w pasiece.

Warsztaty pszczelarskie dla rodzin

Kiedy odbywają się warsztaty?
Terminy, godziny.
Prowadzimy rocznie 4 bezpłatne warsztaty w trakcie imprez organizowanych na terenie Ślaskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Nasze warsztaty towarzyszą imprezom Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.
Image module
Image module
Zapisy.
Czy są wcześniejsze zapisy na warsztaty?
Formularz zapisów na warsztaty jest dostępny na stronie “Wydarzenia”. Jedna grupa warsztatowa może liczyć maksymalnie 30 osób. Przeważnie zajęcia prowadzone są w dwóch grupach od godz. 13:00 do 14:30 (co 45 minut). Dla wszystkich uczestników dostępne są stroje ochronne. Prosimy o przybycie na pasiekę min. na 5 minut przed rozpoczęciem warsztatów.
Tematyka.
Co można zobaczyć w trakcie warsztatów?
Wykonujemy typowy przegląd uli. Sprawdzamy czy jest matka, czy składa jaja, czy jest miód i pierzga. Obserwujemy wygryzające się młode pszczoły, wycinamy czerw trutowy. Omawiamy jak powstaje miód i na czym polega zapylanie roślin.
Image module
Image module
Miodobranie.
Czy organizujemy miodobranie i degustację miodu?
Raz do roku – w połowie czerwca – organizujemy uroczyste Ogrodowe Miodobranie. Impreza odbywa się przy pasiece w Ogrodzie Czerwonym, której ambasadorem jest producent miodów pitnych – firma TiM S.A. W altance obok przedszkola (przy Wapienniku) na ul. 15 Grudnia rozstawiamy sprzęt pszczelarski potrzebny do miodobrania – m.in. miodarkę i odstojniki. Razem z dziećmi przebieramy się w stroje pszczelarskie, a następnie udajemy się do pasieki, aby rabować ule z miodu.

Ramki ze świeżym miodem zanosimy do altanki, w której odsklepiamy wosk, a następnie wirujemy z nich miód. Świeżego miodu, dopiero co wywirowanego z plastrów, można skosztować zupełnie za darmo.
Miodobranie uzależnione jest od warunków pogodowych, aktualnego stanu pożytków oraz ilości miodu wewnątrz uli. W razie niekorzystnych warunków zostaje przeniesione na późniejszy termin.

Dzień Dziecka.
Preindustriada w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.
W trakcie obchodów Dnia Dziecka dzieje się wiele atrakcji w Śląskim Ogrodzie Botanicznym oraz przy piecu Wapienniku. My również dołączamy się do obchodów tego święta. Z tej okazji prowadzimy specjalne warsztaty dla dzieci w Ogrodzie Czerwonym na ul. 15 Grudnia. Serdecznie zapraszamy!
Image module
Image module
Bezpieczeństwo.
Czy zajęcia są bezpieczne?
Zajęcia prowadzimy wyłącznie w strojach ochronnych i poprzedzamy je przeszkoleniem z zakresu bezpieczeństwa w pasiece. Warsztaty prowadzimy od roku 2016, brało w nich udział kilkaset osób i nie było jeszcze przypadku groźnego użądlenia. Odradzamy jednak zapisywanie dzieci, które wiemy, że są uczulone na jad pszczeli. Dzieci muszą być pod opieką osób dorosłych.
Czy moje dziecko jest uczulone?
Co wydaje się nam najczęściej alergią na jad owadów...
Uczuleniem nie jest samo spuchnięcie i zaczerwienienie części ciała – to jest normalna reakcja organizmu na jad owada! Tak samo objawia się to u nas – pszczelarzy. Nam również puchną czasem dłonie i swędzą przeraźliwie. Nie traktujemy tego jednak jako coś strasznego. Jad pszczeli jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu.
Prawdziwa reakcja alergiczna na jad pszczeli objawia się m.in. problemami z oddychaniem, przyspieszonym krążeniem i utratą przytomności. Występuje u mniej niż 1% dzieci.
Image module
Image module
Zasady bezpieczeństwa.
Co musi mieć dziecko w trakcie warsztatów?
Uczestnicy muszą obowiązkowo posiadać bluzy z długim rękawem oraz długie spodnie. Dla dzieci, które zapomniały bluzy do przebrania, mamy bluzy pszczelarskie z długimi rękawami i kieszeniami.
Pszczoły nie lubią intensywnych zapachów, więc nie wylewajmy na siebie butelki perfum. Dotyczy to również opiekunów.