Budujemy ul bezramkowy
Zapraszamy na warsztaty do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w trakcie których zbudujemy przeszklony ul bezramkowy tzw. Top Bar Hive. Będzie to kolejne zimowe spotkanie organizowane przez Pasiekę Edukacyjną „Skrzydlaci przyjaciele”. Impreza odbywa się zawsze w ostatnią sobotę miesiąca w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Warsztaty są ogólnodostępne i przeznaczone nie tylko dla pszczelarzy. Dostępny jest również kącik gier dla dzieci, a każde spotkanie rozpoczyna emisja krótkiego filmu edukacyjnego.
Spotkania w dniach 27 stycznia 2018 oraz 24 lutego 2018 będą poświęcone samodzielnej budowie taniego ula bezramkowego. W ostatnią sobotę stycznia odbędzie się spotkanie projektowe wraz z krótkim wykładem na temat uli snozowych. Pod koniec lutego odbędą się warsztaty praktyczne, w czasie których będzie skręcany ul bezramkowy. Wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” pokażą w jaki sposób można postawić tanim kosztem swój własny ul.
Terminy
27 stycznia (sobota) o godz. 15:00-17:00 w auli Śląskiego Ogrodu Botanicznego – spotkanie projektowe
Krótki wykład o ulach bezramkowych, zapoznanie się ze zdjęciami, filmami oraz wybór projektu ula, który będziemy budować.
14:30 – spotkanie w pasiece przy budynku Dyrekcji Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie
24 lutego (sobota) o godz. 15:00 w auli Śląskiego Ogrodu Botanicznego – spotkanie warsztatowe
Omówienie ustalonych projektów, zaplanowanie prac, przystąpienie do budowy ula.
14:00 – spotkanie w pasiece – cięcie drewna, przygotowanie materiału
15:00-17:00 – skręcanie ula w auli
Dla kogo warsztaty?
Spotkania są ogólnodostępne i bezpłatne. Przewidziano jednak dobrowolną zbiórkę pieniędzy na drewno (15zł/os) potrzebne do budowy. Można również zostać “ambasadorem” pszczelej rodziny zamieszkującej zbudowany ul. Prosimy o zabranie rękawic ochronnych, okularów oraz w miarę możliwości – młotka, wkrętarki itp.
Warsztaty polecamy wszystkim osobom, które myślą o postawieniu np. w ogrodzie jednego ula bez wydawania wielkich pieniędzy na stawianie pasieki. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, łatwe i przyjemne w późniejszej pracy. Nie należy nastawiać się jednak na wielkie zbiory miodu, a jedynie na walory edukacyjne i proekologiczne.
Ule snozowe – Top Bar Hive
Są to ule, do których nie potrzebujemy nic więcej poza kapeluszem pszczelarskim. Nie wymaga specjalnych ramek oraz węzy. Montując przeszklone ścianki możemy również ograniczyć do minimum ilość wykonywanych przeglądów. Oczywiście wymagana jest wiedza pszczelarska pozwalająca na hodowlę pszczół, jednak ilość pracy przy tym rozwiązaniu jest dużo mniejsza niż przy klasycznych ulach. Nie ma przygotowywania ramek, naciągania drutu, wtapiania węzy, przekładania ramek pomiędzy korpusami w trakcie sezonu itp. Praca przy ulach snozowych jest bardziej zbliżona do naturalnych zachowań owadów i opiera się na naszej intuicji. Musimy dostosować prace przy ulu do aktualnych warunków, do stanu rozwoju rodziny itp. Sugerujemy coroczną wymianę matek oraz wycinanie plastrów, na których zimowały pszczoły. Jest to jednak i tak konieczne jeśli chcemy pozyskać miód z takiego ula.
Budowa uli snozowych jest bardzo popularna w USA wśród pszczelarzy szukających alternatywnych metod hodowli pszczół – bardziej zbliżonych do naturalnych zachowań owadów, pozbawionych węzy, a jednocześnie umożliwiających wygodną obserwację zachowania pszczół wewnątrz ula. Ule bezramkowe są doskonałym i tanim rozwiązaniem dla osób zainteresowanych obserwacją życia pszczół.
[…] Więcej informacji na stronie: pasiekaedukacyjna.pl […]