Pasieka Edukacyjna – Skrzydlaci Przyjaciele

Kilka słów o nas, co robimy i dlaczego...

O nas...

delimiter image

Skrzydlaci Przyjaciele

Nie jesteśmy pasieką nastawioną na hurtową produkcję miodu. Naszym celem jest edukować dzieci i młodzież, jednocześnie samemu rozwijając umiejętności w prowadzeniu pasieki. Jesteśmy grupą osób, które wspólnie opiekują się kilkoma rodzinami pszczelimi na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Wszystkie prace wykonywane przy ulach są ogólnodostępne i każdy może się do nich przyłączyć. Dysponujemy ochronnymi strojami pszczelarskimi oraz niezbędnym wyposażeniem.

Skąd ta “dziecinna” nazwa?
Projekt jest skierowany głównie do dzieci, więc o wymyślenie nazwy również poprosiliśmy dziecko. I tak Zuzia, w wieku 5 lat, jako pierwszą propozycję podała “skrzydlaci przyjaciele”. A wiadomo… pierwsza propozycja zawsze wygrywa. I tak też zostało. Od tamtego czasu projekt nosi nazwę “Pasieka Edukacyjna – Skrzydlaci Przyjaciele”.

Image module
Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci przyjaciele
Jest projektem crowfundingowym
Inicjatorem i pierwszym źródłem finansowania była społeczna zbiórka pieniędzy na łamach portalu Polakpotrafi.pl. Obecnie utrzymujemy się z niewielkich opłat za niektóre zajęcia szkoleniowe, datków osób prywatnych oraz ze wsparcia kilku firm – ambasadorów pasieki edukacyjnej.
Założyciele i pomysłodawcy
Pomysł założenia pasieki edukacyjnej powstał w roku 2015
Agnieszka Przybył oraz Łukasz Przybył… TAK to my. Wbrew ogólnemu niedowierzaniu postanowiliśmy zająć się pszczelarstwem, a naszą nową pasją postanowiliśmy zarażać innych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Akcja na łamach Polakpotrafi.pl zakończyła się sukcesem, a tłum odwiedzający nasze zajęcia edukacyjne stale rośnie.
Projekt obecnie
To energiczna i pełna zapału grupa młodych osób
Od roku 2017 nasza “pszczelarska rodzina” stale się powiększa. Przybywają kolejni wolontariusze, dzięki którym nasze działania są coraz bardziej profesjonalne, pomysłowe i dostępniejsze. Ponadto przybywa kolejnych uli i rodzin pszczelich. Stawiamy pasieki w kolejnych miastach, testując różne rozwiązania, sposoby gospodarowania i różne typy uli.
Image module
Image module
Image module
Image module
Prowadzimy warsztaty edukacyjne
ogólnodostępne i bezpłatne
W ramach współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym jesteśmy współorganizatorami imprez Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Kilka razy w roku (od maja do września) całe rodziny uczestniczą w warsztatach pszczelarskich prowadzonych w naszej pasiece.
Zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli
na terenie pasieki, przy otwartych ulach
Na zamówienie organizujemy zajęcia edukacyjne w pasiece dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Odwiedzają nas szkoły z całego województwa Śląskiego. Zajęcia dostosowane są do wieku dzieci i są prowadzone przy otwartych ulach. Zapewniamy stroje pszczelarskie.
Wykłady i warsztaty CSR dla firm i osób prywatnych
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Można zamówić u nas zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy o ochronie owadów zapylających, roli pszczół w gospodarce oraz powiązania pszczelarstwa z ideą zrównoważonego rozwoju. Umożliwiamy również “adopcję” rodziny pszczelej.
Szklane ule
rodziny pokazowe w specjalnie przygotowanych ulach
Opiekujemy się kilkoma przeszklonymi ulami, które umożliwiają całoroczną obserwację pszczelej rodziny w ich wnętrzu. Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego mogą prowadzić przy nich zajęcia edukacyjne bez udziału pszczelarza.
Spotykamy się regularnie co tydzień
Zapraszamy do udziału i pomocy w pracy przy ulach
Nasza pasieka ma charakter społeczny. Wszystkie ule stanowią współwłasność członków Pasieki Edukacyjnej. Wspólnie prowadzimy przeglądy uli, pomagamy sobie nawzajem i wspieramy swoją wiedzą. W sposób zintegrowany prowadzimy karmienie rodzin, leczenie i wymianę matek pszczelich. W okresie lotów godowych wystawiamy uliki weselne, którymi zasilamy ule oraz odkłady.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Doskonałe położenie

Pasieka położona jest w malowniczym ogrodzie botanicznym na terenie dwóch pasieczysk – Sośnia Góra oraz Fiołkowa Góra. Są to tereny podmiejskie pomiędzy wsią Bujaków, a Mikołowem. Położone ok. 20km od Katowic. Teren ten zapewnia ogromne ilości nektaru dostępnego przez cały sezon oraz doskonałą infrastrukturę do prowadzenia zajęć edukacyjnych przez cały rok. Jednocześnie położenie pasieki jest na tyle dostępne, że każdy mieszkaniec Śląska jest w stanie dotrzeć do nas w ciągu kilkudziesięciu minut. Jesteśmy doskonale skomunikowani z autostradami A4 i A1 oraz trasami Katowice-Wisła i Katowice-Bielsko Biała.

Prowadzimy również zajęcia dla osób niepełnosprawnych, a dojazd samochodem jest możliwy (po wcześniejszym kontakcie) pod samo pasieczysko.

Unikalne gatunki roślin kwitnące przez cały sezon

Najwspanialszy miód na całym Śląsku

Pasieka funkcjonuje na terenie Ogrodu Botanicznego, a co za tym idzie nie może w nim zabraknąć zróżnicowanej roślinności. Nie są to rośliny egzotyczne, słabo dostosowane do naszych warunków klimatycznych. W głównej mierze teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego pokrywa roślinność rodzima, charakterystyczna dla terenu Górnego Śląska, zapewniająca zachowanie bioróżnorodności. Są to wszelkiego rodzaju kwiaty łąkowe, drzewa, krzewy, a także m.in. kolekcja roślin energetycznych, kolekcja roślin miododajnych oraz kolekcja naukowa i zachowawcza. Ta ostatnia składa się z kilku hektarów sadów ginących gatunków gruszy i jabłoni, które w okresie wiosennym są zapylane właśnie przez nasze pszczoły.

Przeczytaj więcej

Image module
Image module

Co ciekawe… KAŻDY z Was może tego miodu spróbować. Raz w roku w czerwcu organizujemy Wielkie Ogrodowe Miodobranie. Przywozimy do Ogrodu Czerwonego (Fiołkowa Góra) sprzęt pszczelarski – miodarkę, stół do odsklepiania, wiadra, odstojniki, sita itd.

Następnie przy udziale dzieci, ubrani w stroje pszczelarskie, udajemy się do pasieki, gdzie kradniemy pszczołom ramki z miodem. Dzieci samodzielnie odsklepiają wosk odsłaniając komórki z miodem, wkładają je do miodarki, którą następnie uruchamiają. Po tym wszystkim wypływa wreszcie długo oczekiwana słodka nagroda. Każdy uczestnik tego święta może skosztować świeżego miodu, jeszcze ciepłego, który kilka minut wcześniej opuścił stojące w pobliżu ule.

Zobacz nasze miodobranie z 2017r.

Dołącz do Skrzydlatych Przyjaciół

Jaka może być Twoja rola?

  • Pomóż w pracy przy ulach.
  • Namaluj coś ładnego na naszych ulach.
  • Adoptuj jeden z uli, a my się nim zaopiekujemy.
Image module
  • Pomóż w prowadzeniu warsztatów
  • Wykonaj dla nas fotorelację z imprezy.
  • Nagraj i zmontuj film z warsztatów.
Image module
  • Zafunduj nam kilka roślin miododajnych.
  • Obsadź teren pasieczyska krzewami.
  • Zapewnij czujniki lub kamerę w jednym z uli.
Image module

Do zobaczenia wkrótce.

Koniecznie musisz nas odwiedzić!