Historia

Image module

Jak powstała Pasieka, skąd pomysł...

delimiter image

Historia

Pasją do pszczelarstwa zarazili nas doświadczeni pszczelarze – pan Wojciech Morawski z Rudy Śląskiej oraz pan Jacek Nowak z pasieki Barć w Kamiannej. Pod okiem WZP w Krakowie – pana Jana Ślósarza, pani Elżbiety Szeligi oraz pana Przemysława Szeligi – nabraliśmy wiedzy teoretycznej oraz pierwszej praktyki w pasiece.

Córkę bardzo zainteresowała praca przy pszczołach. Patrząc z jaką pasja oddaje się temu zajęciu, pomyśleliśmy od razu o innych dzieciach, o tym, że pewnie też zainteresowało by je takie „podglądanie” owadów. Miało by to wielką korzyść, dzieciaki mogłyby się dowiedzieć jak ważny w naszym ekosystemie jest ten owad. Tak powstał pomysł zbudowania w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie pasieki edukacyjnej.

Nim jednak doszło do sprowadzenia uli, trzeba było zebrać na nie pieniądze. Uruchomiliśmy projekt na portalu Polakpotrafi.pl, gdzie konkurowały z nami inne ciekawe, społeczne inicjatywy. Potrzebną kwotę ponad 3 tysięcy złotych udało się zebrać w niespełna miesiąc. 

I tak jesteśmy, działamy i rozwijamy się…

Agnieszka Przybył & Łukasz Przybył

Image module
Image module

Już pierwsze spotkania z osobami odwiedzającymi ogród i zaglądającymi niemal z przerażeniem w stronę maleńkiej wówczas pasieki przekonały mnie do pomocy przy warsztatach. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały sposobności by zobaczyć jak wygląda ul i życie rodziny pszczelej z bliska, było to coś niecodziennego.

Spotkania w pasiece cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że konieczne było rozbudowanie pasieki edukacyjnej i zaproszenie do pomocy osób w charakterze wolontariuszy. Z pomocą przyszła tu Gazeta Wyborcza, dzięki której dowiedziałem się o poszukiwaniach pomocników – pszczelarzy. Pod koniec roku 2016 spotkało się grono osób, z których powstał obecny zespół pomagający nam nie tylko organizować warsztaty, ale również rozwijać i rozbudowywać nasz projekt edukacyjny. Wolontariusze zdobywali niezbędną wiedzę i przede wszystkim doświadczenie niezbędne w „codziennej” pracy w pasiece. Obyci w pracy z pszczołami postanowili zmierzyć się z przeciwnikiem o wiele trudniejszym – naszymi gośćmi, spragnionymi ciekawostek, niejednokrotnie lekko przerażonymi ale co najważniejsze zafascynowanymi tym co mogą zobaczyć.

Dziś, po wspólnie przepracowanym roku wolontariusze mają swoje ule. Wspólnie prowadzimy wszystkie prace w pasiekach przygotowując je jak najlepiej. W okresie zimowym organizujemy w Sali konferencyjnej spotkania i warsztaty dla naszych sympatyków.

Adam Kieczka

Do zobaczenia wkrótce.

Koniecznie musisz nas odwiedzić!