Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Pasieka Edukacyjna - Skrzydlaci Przyjaciele - tu działamy.

delimiter image

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

Image module

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie istnieje od roku 2003. Miejsce jest oddalone o ok. 20 minut jazdy od Katowic. Leży na granicy Mikołowa i Bujakowa, poza gęsto zaludnionym obszarem metropolii śląskiej. Na obszarze ok. 5 km2 przetrwało rzadko spotykane bogactwo siedlisk przyrodniczych: cenne drzewostany leśne Fiołkowej Góry i doliny dwóch potoków: Promny i Jasienicy. Wokół roi się od terenów podmokłych i pól uprawnych z rzadkimi dziś zadrzewieniami śródpolnymi – czyżniami. W pobliżu nowej części ogrodu znajdują się wyrobiska wapienne, wąwozy i wzgórza. A wszędzie setki gatunków roślin i zwierząt, także rzadkich i chronionych. Na Sośniej Górze stanęło zaplecze administracyjne, sale konferencyjne, laboratoria badawcze oraz biblioteka. Nad budynkiem wznosi się wieża widokowa o wys. 14 m, z której rozciąga się malowniczy widok na Górny Śląsk i Beskidy. Centrum otoczone jest parkiem, w którym znajduje się trzypoziomowy plac zabaw w całości wykonany z ekologicznych elementów. Około 100 metrów od budynku Dyrekcji ogrodu, w sąsiedztwie ścieżki wiodącej na wieżę widokową, stanęła Pasieka Edukacyjna “Skrzydlaci Przyjaciele”.

Początkowo pasieka funkcjonowała skromnie, na czterech ulach obsadzonych młodymi rodzinami. Warsztaty przy ulach na stałe wpisały się w imprezy Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, które odbywają się w weekendy na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Image module
Image module
Image module
Image module

Ule stanęły również w nowej części Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre, tuż obok znanego zabytku, pieca “Wapiennika”. W sąsiedztwie uli znajduje się m.in. Pracownia Kolekcji Naukowych i Zachowawczych realizująca jedno z głównych zadań Ślaskiego Ogrodu Botanicznego, jakim jest prowadzenie uprawy ginących gatunków roślin oraz ochrony różnorodności biologicznej.

Posadowiono tam, nowiutkie, w pełni ekologiczne ule. Następnie przyjechała grupa dzieci niepełnosprawnych z Ośrodka Edukacyjno – Rehabilitacyjno – Wychowawczego w Ustroniu oraz uczniowie szkoły naturalnej “Bukowy dom”. Dzieci przepięknie pomalowały ule farbami, brały udział w warsztatach przy ulach, wspólnie z pszczelarzem oglądali zdjęcia owadów, a także próbowali miodu pozyskanego w tym roku na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego. 

Do zobaczenia wkrótce.

Koniecznie musisz nas odwiedzić!